Tisk na tiskárnách v IC a na kolejích

Tento návod vás provede instalací tiskového klienta a tiskových ovladačů a umožní vám tisk z bezdrátové sítě Eduroam na tiskárnách umístěných v informačním centru univerzity.

Návod je vytvořen pro operační systém Window XP, lze jej však s úspěchem použít i pro systémy Windows Vista i Windows 7. Rozdíly budou pouze v názvech některých položek nebo jejich umístění.

Přehled dostupných tiskáren

 • RICOH Aficio MP 4001 PCL5e
  • adresa tiskárny: ictisk.mendelu.cz
  • logická tiskárna: SECURE
  • ovladač: RICOH Aficio MP 4001 PCL5e
 • COLOR_IC_A
  • adresa tiskárny: ictisk.mendelu.cz
  • logická tiskárna: Lite-A-IC-COLOR
  • ovladač: RICOH Aficio MP C2800 PCL5c

Poznámka: adresa tiskárny, logická tiskárna a ovladač se musí dodržet! Tyto údaje jsou pevně dány!

Instalace tiskového klienta

Ze všeho nejdříve je nutné stáhnout si potřebné ovladače pro jednotlivé tiskárny a klienta pro tisk. Přihlasíme se do Osobní administrativy a v části Technologie a jejich správa klikneme na odkaz Tisk na tiskárny v IC (obr. 1).

Pozn. V případě chybového hlášení použijte pro zobrazení složky dokumentového serveru tento odkaz a pokračujte dále.

V aplikaci klikneme na Složka se všemi potřebnými soubory (obr. 2).

Dostaneme se do složky dokumentového serveru, kde jsou umístěny ovladače tiskáren a tiskový klient. Stáhneme si instalační soubory tiskového klienta SafeQ (obr. 3) a uložíme si ho do počítače (např. na plochu) (obr. 4 a 5).

Po uložení je potřeba archiv rozbalit (např. na plochu) a po rozbalení nainstalovat tiskový ovladač. Instalaci provedeme spuštěním instalačního souboru Install.exe (obr. 6). Objeví se okno příkazového řádku a proběhne kopírování souborů. Po dokončení instalace se okno příkazového řádku samo uzavře.

Instalace tiskárny

Po úspěšné instalaci tiského klienta můžeme přistoupit k instalaci tiskárny. Nejprve si opět stáhneme příslušné ovladače, podle typu tiskárny, kterou chceme instalovat - viz seznam dostupných tiskáren v úvodu stránky.

My si nainstalujeme tiskárnu RICOH Aficio MP 4001 PCL5e. Při instalaci tedy musíme použít ovladače a údaje pro tuto tiskárnu!

Instalace ostatních tiskáren by jsme provedli stejným způsobem s odpovídajícími ovladači a údaji.

Nejprve si tedy stáhneme ovladače tiskárny RICOH Aficio MP 4001 PCL5e. Opět je nalezneme ve složce s instalačními soubory (obr. 7).

Ovladače opět stáhneme a uložíme např. na plochu (obr. 8 a 9)

Po stažení ovladače rozbalíme - spustíme stažený .exe soubor a objeví se okno s popisem ovladačů (obr. 10). Klikneme na tlačítko další.

Následně budeme vyzvání k vybraní složky, do které chceme ovladače umístit (obr. 11). Klikneme na tlačítko Procházet (obr. 11) a vybereme cílovou složku (my si zvolíme např. disk C) (obr. 12). Volbu potvrdíme tlačíkem OK.

Pokračujeme kliknutím na tlačítko Další (obr. 13).

Rozbalení ovladačů potvrdíme tlačítkem OK (obr. 14).

Nyní můžeme přistoupit k instalaci samotné tiskárny. Klikneme na tlačítko Start, vybereme položku Nastavení a poté Tiskárny a faxy (obr. 15).
(Pozn.: na různých verzích operačního systému Windows se může umístění složky Tiskárny mírně lišit.)

Otevře se nám okno s přehledem nainstalovaných tiskáren. Klikneme na položku Přidat tiskárnu v levé části okna (obr. 16).

Zobrazí se nám průvodce přidáním tiskárny. Pokračujeme stisknutím tlačítka Další (obr. 17).

V následujícím kroku zvolíme, že chceme přidat místní tiskárnu a pokračujeme kliknutím na tlačítko Další (obr. 18).

Při výběru portu tiskárny zatrhneme volbu Vytvořit nový port a z nabídky vybereme položku SafeQ (obr. 19) Poté pokračujeme stisknutím tlačítka Další.

Pozn: V případě, že se vám možnost vytvořit nový port SafeQ nenabídne, s největší pravděpodobností jste nenainstalovali tiskový ovladač. Vraťte se tedy zpátky k jeho instalaci a ovladač řádně nainstalujte.

Pozn.: Máme-li operační systém Windows Vista nebo novější a místo konfigurace SafeQ klienta se nám zobrazí chybová hláška "Přístup odepřen" je nutné vypnout nástroj Řízení uživatelských účtů (Ovládací panely ⇨ Uživatelské účty ⇨ Zapnout nebo vypnout nástroj Řízení uživatelských účtů a odškrtnutím políčka vypnete funkci UAC. Volbu potvrdíme tlačítkem "OK" a restartujeme počítač).

Máte-li Windows 8.1 musíte být v PC přihlášeni jako administrátor, jinak Vám to bude hlásit, že nemáte oprávnění. Ve Windows 8.1 se administrator povolí:

Spustit příkazový řádek jako správce a napsat:

net user Administrator /actie:yes

poté se musíte přihlásit jako administrátor.

Dalším krokem je nastavení klienta SafeQ (obr. 20). Do pole Primární IP adresa zadáme adresu tiskárny, do pole Logická tiskárna vyplníme logickou adresu tiskárny (viz informace pro jednotlivé tiskárny). V části Identifikace vybereme možnost Přihlašovací dialog a potvrdíme tlačítkem OK.

 

V dalším kroku budeme vyzváni k výběru instalované tiskárny. Klikneme na tlačítko Z diskety (obr. 21) a poté se přes tlačítko Procházet (obr. 22) proklikáme až složku, do které jsme v předcházejících krocích rozbalili ovladače tiskárny (v našem případě je umístěna na disku C), kde najdeme soubor OEMSETUP.INF, který vybereme (obr. 23).

Potvrdíme tlačítkem OK.

V případě, že jsme dotázáni na výběr tiskárny, vybereme správnou možnost (v našem případě tedy RICOH Aficio MP 4001 PCL5e) (obr. 25) a potvrdíme stiskem tlačítka Další.

Průvodce přidáním tiskárny nám následně nabídne možnost si tiskárnu pojmenovat podle svých představ a volbu, zda tiskárnu používat jako výchozí - zde vyberte dle svého uvážení (obr. 26) a pokračujte tlačítkem Další.

V dalším kroku (obr. 27) nastavte tiskárnu jako NEsdílenou a pokračujte dalším krokem.

Na dotaz zda chtete vytisknout zkušební stránku (obr. 28) zvolte možnost Ne a pokračujte stisknutím tlačítka Další.

Instalaci tiskárny dokončete stisknutím tlačítka Dokončit (obr. 29).
V tuto chvíli máme uspěšně nainstalovanou tiskárnu RICOH Aficio MP 4001 PCL5e a můžeme ji začít využívat pro tisk. Případně můžeme nainstalovat stejným způsobem i další tiskárny (klienta SafeQ stačí nainstalovat pouze jednou).

Odeslání dokumentu na tiskárnu

Pro odeslání libovolného dokumentu na tiskárnu v IC je potřeba mít tuto tiskárnu nainstalovanou (viz předcházející kroky) a následně je nutné ji v nastavení tisku vybrat - v naší ukázce volím tiskárnu RICOH Aficio MP 4001 PCL5e (obr. 30). Tisk potvrdíme tlačítkem OK.
Pozn.: V případě, že je tiskárna nastavena jako výchozí, bude předvybrána automaticky.

Po odeslání dokumentu k tisku budeme vyzváni k zadání přihlašovacích údajů pro přihlášení na tiskárnu (obr. 31) - přihlašovací údaje jsou stejné, jako do Univerzitního informačního systému.